Tikkimise juhend

Paberist

See ei ole lihtsalt paber – selle paberiga võiks luurele minna. See on valmistatud Tallinna vanalinnas Labora paberimeistrite poolt käsitsi puuvillast ja abakast. Mitte midagi ei juhtu, kui puudutad seda pisut märgade kätega või kogemata pisut tugevamalt sikutad. See on väga tugev. Siiski ole hoolas – kõigele vaatamata on ta ikkagi paber ja väärib sellekohast kohtlemist. Pese ja kuivata käed enne tikkima asumist.

ALUSTAMINE EHK NIIDI NÕELA TAHA AJAMINE

Et alustada tikkimist, tuleb kõigepealt niit nõela taha saada. Ausalt, see on kõige keerulisem hetk, edasi on lust ja lillepidu. Varu pisut kannatust ja leia hea valgustusega koht. Et paberi sees olevast august läbi mahtuda, peab nõel olema vähemalt sama peenike, aga peenikesel nõelal on väikene nõelasilm. Kui niit on nõelasilmast läbi, tõmba nõel niidi keskele ehk niit peaks jääma kahekordselt.

RIDA REA HAAVAL

Tiki iga rida läbi kõikide aukude piki pikemat külge. Kõik narmad jäävad ühele poolele, narmaste pikkuseks jäta 6-7 cm. Selle hindamiseks aseta niit Niidiku kohale ja arvesta mõlemasse otsa enamvähem sama palju narma pikkust. Kaugemasse otsa pisut rohkem, sest kuigipalju niidi pikkust läheb paberi paksusesse. 

ÜKS PISTE KORRAGA!

Kuna paber on palju jäigem kui tekstiil, siis tuleb iga piste järel niit lõpuni läbi augu tõmmata. Mitu pistet korraga sikutada ei saa. 

Ole hoolas ja pane tähele:

HARUTAMINE

Ikka juhtub, et mõni auk on kogemata kahe silma või kõrvalrea niitide vahele peitu jäänud. Ju Sa märkad üsna ruttu, et muster justkui ei ole see, mis ta olema peaks. Kui nii on juhtunud, siis tule auk augu haaval tagasi – tõmba teisel pool niit tagasi kuni nõelasilmani. Niiti õrnalt tõmmates ja nõelaga selle suunas lükates saadki piste tagasi võtta.

Kui viga on sisse tulnud juba tükk aega tagasi ja eelmine meetod tundub tülikas, siis kaalutle kogu rea niidi väljavõtmist: alusta harutamist rea algusest, narmapoolsest otsast. Nõela abil ja üks auk korraga sikuta niit paberi seest välja. Kui oled terve rea niidi välja võtnud, tiki sama niidiga terve rida uuesti.

Mustri osad

Koeru kirivöö muster käsitööpaberil

KESKKIRI

mustri põhiosa

Noarootsi kirivöö muster käsitööpaberil

SÜDA

mõnikord on keskkirja keskel ühest kuni viiest reast koosnev süda. Süda on mustri osa, aga tikitakse teist värvi niidiga

Simuna kirivöömustriline niidik tikitud

ÄÄREKIRI

servades olev väiksem ja lihtsam kiri, tiki seda samamoodi nagu keskkirjagi. Mõnikord on äärekiri teist värvi

Niidikul on enamasti servades kas küü või äärekiri!

Urvaste kirivöömustriline järjehoidja. Paberile tikkimine. Rahvusmuster

KÜÜ

pärisvöödel tähendab see seda, et kahe villase lõnga vahele ei ole lisatud linast lõimeniiti. Niidiku puhul tähendab see seda, et selline rida tuleb läbi tikkida kaks korda, et tekiks katkematu joon. Küü võid tikkida ühekordse niidiga. Jälgi, et narmad jääksid ikkagi samale poole, kuhu teistel ridadelgi

NARMAD

Kui kõik read on tikitud, lõika narmad ühepikkusteks ja ongi valmis.

Valmis!

Sul on nüüd kaunis ja väekas ese. Võid seda kasutada raamatu vahel järjehoidjaks, hoida raamituna toa seinal või kinkida uhkusega kasvõi vanaemale.